Instrukcja Pielęgnacji Mebli Olejowanych

Jak dbać o meble Ralphwood?

meble zabezpieczone olejowskiem wymagają regularnej pielęgnacji, aby zachować swoją trwałość i estetykę. Zaleca się olejowanie mebli raz na jakiś czas, w zależności od klimatu – w warunkach kuchennych, w których nie polecamy używania najlepiej olejowosku ponieważ może być konieczne częstsze olejowanie nawet do 3 razy w ciągu roku. Do odnawiania powierzchni rekomendujemy stosowanie wosku twardego olejnego marki osmo, ponieważ sami zabezpieczamy nim blaty i wiemy od naszych klientów, że cieszy się dużym uznaniem.

Instrukcja pielęgnacji 
Aby prawidłowo zabezpieczyć blat, należy najpierw przeszlifować papierem ściernym o gradacji 320, następnie usunąć kurz i zanieczyszczenia z powierzchni mebla, używając niestrzępiącej się szmatki lekko zwilżonej wodą, a następnie benzyny ekstrakcyjnej,  po wyschnięciu ponownie przeszlifować. Kolejnym krokiem będzie  nałożenie warstwy wosku twardego olejnego za pomocą pędzla, staraj się robić to ciągiem wzdłuż słojów, by olejowosk mógł rozlać się równomiernie po całej długości blatu. Po wyschnięciu pierwszej warstwy wosku delikatnie przeszlifować ponownie papierkiem 320 i następnie nałożyć drugą cieńszą warstwe. Tak zabezpieczony blat będzie gotowy do użytku już w ciągu 8-10 godzin.

Ogólne Wskazówki Dotyczące Pielęgnacji Mebli

Woda i wilgotność

Drewno jest bardzo wrażliwe na wodę, dlatego należy unikać jej kontaktu z drewnianymi powierzchniami. Mimo zastosowania w naszych projektach wysokiej jakości wosku twardego olejnego, zaleca się używanie podstawek, podkładek i ściereczek ochronnych, aby zapobiec powstawaniu plam i pierścieni przebarwień. Drewno reaguje również na zmiany wilgotności powietrza, które powodują jego kurczenie się i rozszerzanie. Aby zmniejszyć ryzyko deformacji, meble należy utrzymywać w umiarkowanych warunkach, przede wszystkim unikać zbyt bliskiego kontaktu z grzejnikami i bezpośredniego nawiewu z klimatyzacji, drewno miejscowo może zostać zbyt bardzo narażone na przesuszenie powodując niechciane pęknięcia czy deformacje. Para wodna z zmywarki również jest wrogiem drewna, w przypadku stołu dębowego może spowodować  zżółknięcie blatu. W skrócie trzymając się stałej wilgotności powietrza w domu na poziomie 50-60% oraz rad wymienionych powyżej drewno jest w stanie przetrwać na prawdę bardzo długo, tylko trzeba o nie zadbać 🙂 .

Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić wykończenie drewna, powodując jego odbarwienia. Meble należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Warto używać rolet, zasłon lub żaluzji, by chronić drewno przed szkodliwym wpływem słońca.

Unikaj ciepła, chemikaliów i ostrych przedmiotów
Gorące naczynia i urządzenia mogą powodować powstawanie białych plam na powierzchni mebli. Zaleca się stosowanie podkładek ochronnych. Ponadto, unikaj kontaktu z chemikaliami, takimi jak zmywacz do paznokci, alkohol czy rozpuszczalniki, które mogą zniszczyć wykończenie drewna.